UUTISET

Punamustille niukka kotitappio HJK:lle

25.7.2026

 

 

Punamustille niukka kotitappio HJK:lle

PK-35 Vantaa esiintyi lauantaina pirteästi ja tarjosi Myyrmäessä HJK:lle hyvän vastuksen. Hyvästä peliesityksestä huolimatta vierasjoukkue vei sarjapisteet lukemin 0–2.

Joukkueiden lähtökohdat runkosarjan päätösotteluun olivat erilaiset, sillä jatkosarjojen pistekäytännöt eroavat toisistaan. PK-35 Vantaa oli jo varmistanut sijoituksensa ja täydet lähtöpisteet karsintasarjaan, joten lauantain ottelussa ei ollut Punamustille tuloksellista panosta. HJK sen sijaan jatkaa pelejään Mestaruussarjassa, jossa runkosarjan pisteet jäävät voimaan, joten vieraille jaossa oli tutun arvokkaita sarjapisteitä.

PK-35 Vantaa kuitenkin aloitti ottelun pirteästi. Ilman tulospaineita pelannut kotijoukkue lähti ennakkoluulottomasti haastamaan helsinkiläisvieraitaan. Ensimmäinen maalipaikka avautui kuitenkin hieman ennen avausvartin täyttymistä HJK:lle, jonka Minea Lassas laukoi rangaistusalueen rajan takaa selvästi yli maalin.

Punamustista maalintekoa pääsi yrittämään ensimmäisenä Helmi Kumpulainen. Inga Ek pelasi kulmapotkun matalana etualueelle ja Kumpulainen pääsi ohjaamaan, mutta yritys suuntautui taka-alakulman ohi.

Avausjakso eteni tasaisena ja todella hyvät maalintekopaikat olivat tiukassa. Ottelun avausmaali synti kuitenkin 24. minuutilla yllättävällä tavalla. HJK:n Lacee Bethea pelasi oikealta laidalta keskityksen maalin edustalle ja Ella Koivu ohjasi pelivälineen epäonnisesti etualueelta omaan maaliin.

PK-35 Vantaa jatkoi kuitenkin aktiivista pelaamistaan myös takaiskumaalin jälkeen. Puolen tunnin pelin jälkeen kotijoukkueelta nähtiin hieno hyökkäys, jonka päätteeksi Melisa Arifi pääsi keskittämään oikealta. Vieraiden puolustaja ehti kuitenkin katkaisemaan Minttu Pettistä tavoitelleen keskityksen. 38. minuutilla oli Wilma Forsblomin vuoro yrittää ratkaisua reilusta 20 metristä, mutta painava laukaus painui hieman yli maalin.

Tasaisella avausjaksolla ei lopulta nähty yhtään laukausta maalia kohti, mutta tauolle lähdettiin siitä huolimatta vieraiden 0–1-johtolukemissa.

Heti toisen jakson alussa HJK sai pallon kulmapotkutilanteesta maaliin, mutta tilanne tuomittiin paitsioksi. Maalipaikkoja avautui kuitenkin jälkimmäisellä puoliskolla enemmän kuin avausjaksolla. Punamustien Kumpulainen pääsi laukomaan rangaistusalueen rajalta, mutta laukaus suuntautui ohi maalin. Hetkeä myöhemmin kotijoukkueen maalivahti Liisa Tuomi torjui Milja Kivirannan laukauksen etualakulmasta kulmapotkuksi, josta Lassas puski pallon yli maalin.

76. minuutilla hetkeä aiemmin vaihdosta kentälle tullut Elina Peltokangas kuljetti hyvin rangaistusalueelle ja tarjoili matalan syötön maalin edustalle, mutta helsinkiläispuolustus onnistui purkamaan tilanteen kulmapotkuksi. Muutamaa minuuttia myöhemmin HJK:n nopea hyökkäys päättyi poikittaissyöttöön ja Kerttu Sareliuksen laukaukseen rangaistuspilkun kohdalta yli maalin.

PK-35 Vantaa peli-ilme säilyi hyvänä läpi ottelun, kun kotijoukkue jahtasi tasoitusosumaa. Aivan parhaille maalintekoalueille murtautuminen oli kuitenkin Punamustille vaikeaa. HJK sen sijaan tuplasi johtonsa 89. minuutilla. Nopean vastahyökkäyksen päätteeksi Edit Mare keskitti oikealta ja Sarelius puski pallon läheltä verkon perukoille.

Osuma jäi iltapäivän viimeiseksi, joten ottelun loppulukemiksi kirjattiin lopulta HJK:n 0–2-vierasvoitto. PK-35 Vantaa sijoittui runkosarjassa seitsemänneksi ja saa sen myötä täydet kolme lähtöpistettä elokuussa alkavaan liigakarsintasarjaan.

”Olen peli-ilmeeseen tyytyväinen”

Punamustien päävalmentaja Riku Remeksen mukaan kotijoukkueen peliesitys oli lopputulosta parempi.

– Pelasimme 70–75 minuuttia hyvää jalkapalloa. Pystyimme pelaamaan myös pidempiä hyökkäyksiä ja painamaan HJK:ta syvälle. Saimme vielä vaihtojen myötä lisää virtaa kentälle. Juuri sitä tästä pelistä haimme, että lähdetään haastamaan HJK:ta rohkealla pelillä, Remes sanoi.

– HJK:lla ei ollut ensimmäisellä jaksolla laukaustakaan maalia kohti, joten oma maali oli harmittava. Loppuhetkillä he tekivät 0–2-maalin vastahyökkäyksestä, jossa puolustimme maalin edustaa vähän huonosti. Meilläkin oli muutama paikka, mutta meillä on edelleen parannettavaa siinä, miten pystymme päättämään hyökkäyksiä laukauksiin ja vaarallisempiin paikkoihin.

Vaikka kotitappio oli luonnollisesti pettymys, löysi Remes peliesityksestä paljon positiivista. Ne hyvät asiat joukkue haluaa ottaa mukaansa myös tulevaan liigakarsintasarjaan.

– Myös vastustajan taso huomioiden tämä oli yksi kauden parhaista peleistämme. Olen peli-ilmeeseen tyytyväinen, mutta harmittaa, että emme saaneet tulosta. Jos pystymme jatkamaan samalla peli-ilmeellä myös karsintasarjassa, uskon meidän pelaavan hyvän loppukauden.

Punamustien pelit jatkuvat elokuun toisella viikolla Briotech Kansallisen Liigan karsintasarjassa, jonka otteluohjelma julkaistaan ensi viikon aikana.

PK-35 Vantaa – HJK 0–2 (0–1)

24´0–1 oma maali

89´ 0–2 Kerttu Sarelius

Avauskokoonpano:

1 Liisa Tuomi

4 Eevi Leppänen

5 Senja Salo

6 Elisa Ikonen

8 Hilla Romppanen

10 Wilma Forsblom (85´ Alexandra Lampinen)

14 Melisa Arifi (70´ Elina Peltokangas)

24 Helmi Kumpulainen (70´ Emilia Kupsanen)

25 Inga Ek

27 Minttu Pettinen

29 Ella Koivu

Vaihtopelaajat:

2 Vilja Kuri

3 Stina Virkkala

17 Emilia Kupsanen

19 Elina Peltokangas

20 Ella Hatara

23 Ella Timonen

34 Helmi Kupila

35 Alexandra Lampinen

Yhteistyössä Creature AD:n kanssa.

Arkistot