UUTISET

Punamustille vierastappio Paloheinässä

26.7.2025

 

 

Punamustille vierastappio Paloheinässä

PK-35 Vantaa kärsi lauantaina vierastappion Paloheinässä. Kotijoukkue Helsingin Palloseura oli helteisessä ottelussa tehokkaampi hyökkäyssuuntaan ja vei pisteet lukemin 2–1.

Ottelu pelattiin raskaissa olosuhteissa, sillä lämpötila kohosi lauantai-iltapäivänä hellelukemiin. Se ei kuitenkaan näkynyt pelikentällä, sillä Paloheinän auringossa nähtiin vauhdikas ottelu. Molemmat joukkueet pyrkivät aktiivisesti eteenpäin, mutta kotijoukkue HPS oli avausjaksolla vaarallisempi osapuoli.

HPS: ensimmäinen todella hyvä maalintekopaikka nähtiin 14. minuutilla. Pallonriistoa seuranneen nopean vastahyökkäyksen päätteeksi vihreäpaitojen Ria Karjalainen pääsi jo kiertämään maalivahdin ja yritti sijoittaa pallon tyhjänä ammottaneeseen maaliin, mutta Punamustien Ella Koivu onnistui pelastamaan tilanteen aivan maalin edustalta.

Sarjan maalipörssiä johtava Karjalainen pääsi yrittämään avausjaksolla maalintekoa useamman kerran hyvistä paikoista, mutta laukaukset karkasivat yli maalin. Punamustien pallollinen pelaaminen haki vielä uomiaan, minkä myötä suuri osa HPS:n maalipaikoista syntyi vieraiden pallonmenetysten seurauksina.

PK-35 Vantaan ensimmäinen todella hyvä maalipaikka nähtiin avausjakson puolivälissä. Vasemmalta noussut Liina Tervo tarjoili pallon rangaistusalueelle ja Wilma Forsblom sai lopulta jalkansa vapaaksi. Forsblomin kääntölaukaus painui kuitenkin niukasti taka-alakulman ohi. Hetkeä myöhemmin HPS:n Eevi Paakkari pääsi laukomaan toisessa päässä, mutta Punamustien maalivahti Saija Suni torjui laukauksen aivan yläriman alta.

Ottelun avausmaali nähtiin lopulta 33. minuutilla, kun Karjalainen onnistui vihdoin. Hyökkääjä pääsi katkaisemaan vieraiden syötön rangaistusalueella ja sijoitti lopulta vasemman tolpan kautta pallon verkon perukoille.

PK-35 Vantaa nousi kuitenkin tasoihin vain reilua minuuttia myöhemmin. Vieraat pelasivat kulmapotkun maalinedusruuhkaan ja peliväline päätyi lopulta Vilja Kurille. Ensimmäistä liigakauttaan pelaava Kuri tälläsi pallon reilusta viidestä metristä maaliin ja nosti Punamustat tasoihin. Osuma oli Kurille liigauran ensimmäinen.

Kokonaisuudessaan HPS loi avausjaksolla enemmän hyviä maalipaikkoja, mutta Punamustilla oli kuitenkin vielä tilaisuutensa siirtyä johtoon. Netta Koso tarjoili vasemmalta upean vapauttavan poikittaissyötön ja Emilia Kupsanen pääsi karkaamaan nokikkain maalivahdin kanssa. Pallo kuitenkin karkasi Kupsaselta ratkaisevalla hetkellä, joten tilanne kuivui kokoon. Tauolle lähdettiin siis 1–1-tasalukemissa.

Toisella jaksolla PK-35 Vantaa onnistui hieman parantamaan pelaamistaan. Oman alueen pallonmenetykset vähenivät eivätkä vieraat päässeet aivan vaarallisimmille maalipaikoille. Todella vaarallinen tilanne nähtiin vasta toisen jakson puolivälissä, kun Fanni Sinivuori oli jo päästä yrittämään vapaasti maalintekoa, mutta Tervo sai viime hetkillä jalkansa laukauksen tielle.

Ottelun jälkimmäinen puolisko oli avausjaksoa tasaisempi, mutta loppua kohden HPS sai jälleen luotua hieman enemmän painetta. Se tuotti 81. minuutilla johtomaalin, kun Punamustien vajaaksi jäänyt purkupallo päätyi suoraan rangaistusalueen rajalle. Peliväline päätyi Anna-Stina Simoselle, joka laukoi pallon tarkasti aivan vasempaan takayläkulmaan.

PK-35 Vantaa lähti jahtaamaan vielä tasoitusta, mutta ottelun viimeinen vaarallinen tilanne syntyi helsinkiläisjalasta. Peppi Kontturi pääsi ensimmäisellä lisäaikaminuutilla laukomaan pienehköstä kulmasta, mutta pallo kimposi ylärimasta takaisin kentän puolelle. Ottelun loppuhetket HPS onnistui kuluttamaan aikaa tehokkaasti kulmalipun tuntumassa, joten vieraat eivät saaneet aikaiseksi enää todellista loppukiriä.

Ottelu päättyi siis lopulta HPS:n 2–1-kotivoittoon. Tappiosta huolimatta PK-35 Vantaa varmisti paikkansa kuuden parhaan joukkueen Mestaruussarjassa, kun JyPK hävisi samaan aikaan oman ottelunsa.

Katseet nopeasti tulevaan

PK-35 Vantaan päävalmentajan Riku Remeksen mukaan lauantai-iltapäivän ottelu oli kovaa vääntöä. Punamustien jälkimmäinen puolisko oli avausjaksoa ehjempi suoritus, mutta sarjapisteisiin se ei tällä kertaa riittänyt.

– Tämä oli tiukka taistelupeli, jossa molemmille tuli varmasti osumia. Sekä meillä että HPSilla oli avausjaksolla paikat tehdä pari maalia lisääkin, mutta määrällisesti HPSilla oli paikkoja enemmän.

– Avausjaksolla emme lukeneet tiloja tarpeeksi hyvin ja aiheutimme itsellemme ongelmia. Toiselle jaksolle saimme vähän tasapainoisemman esityksen, mutta loppua kohden helteessä juokseminen alkoi painaa jaloissa. Onnittelut HPSille pisteistä, Remes totesi.

Punamustien kuunvaihde on pelitahdiltaan tiivis, sillä yhdeksän päivän aikana ohjelmassa on kolme kovaa ottelua. Remeksen mukaan keskiviikkoiseen Suomen Cupin puolivälierään valmistautuminen alkaa nopeasti.

– Nyt huilaamme yhden päivän, palauttelemme maanantaina ja pidämme valmistavat harjoitukset tiistaina. Sitten lähdemme saarelle pelaamaan cupia. On tavallaan hyvä, että uusi peli tulee nopeasti. Emme jää murehtimaan tätä peliä, vaan siirrämme katseet heti tulevaan, Remes sanoo.

– Kohtaamme reilun viikon aikana ehkä kolme sarjan kovinta joukkuetta putkeen, mikä varmasti motivoi pelaajia. Tässä helteessä ja otteluruuhkassa tarvitaan kaikkia pelaajia. Meillä on paljon hyviä pelaajia, joten nyt penkillä olleet saavat tulevissa peleissä mahdollisuuksia.

Punamustien pelit jatkuvat jo keskiviikkona 30.7. Suomen Cupin puolivälierällä Åland Unitedia vastaan. Kotikentällään Myyrmäessä PK-35 Vantaa pelaa seuraavan kerran sunnuntaina 3.8., jolloin liigaottelussa vieraaksi saapuu HJK.

HPS – PK-35 Vantaa 2–1 (1–1)

33´ 1–0 Ria Karjalainen

35´ 1–1 Vilja Kuri

81´ 2–1 Anna-Stina Simonen

Avauskokoonpano:

2 Vilja Kuri

8 Hilla Romppanen

9 Netta Koso (70´ Elisa Ikonen)

10 Wilma Forsblom

11 Elina Mankki (70´ Helmi Kumpulainen)

12 Saija Suni

16 Liina Tervo

17 Emilia Kupsanen (80´ Jenni Huttunen)

25 Inga Ek (70´ Elina Peltokangas)

26 Roosa Toivanen (56´ Stina Virkkala)

29 Ella Koivu

Vaihtopelaajat:

1 Irea Virtanen Espejo

3 Stina Virkkala

4 Eevi Leppänen

6 Elisa Ikonen

14 Melisa Arifi

15 Karoliina Autio

18 Jenni Huttunen

19 Elina Peltokangas

24 Helmi Kumpulainen

Yhteistyössä Creature AD:n kanssa.

Arkistot