UUTISET

Punamustien vieraskiertue alkaa Kuopiosta

2.5.2025

 

 

Punamustien vieraskiertue alkaa Kuopiosta

Punamustien pelit Kansallisessa Liigassa jatkuvat lauantai-iltapäivänä. Sarjakauden ensimmäisessä vierasottelussaan PK-35 Vantaa matkustaa Kuopion Palloseuran vieraaksi. Ottelu pelataan lauantaina 3.5. klo 16.00 Kuopion keskuskentällä.

PK-35 Vantaa aloitti Kansallisen Liigan voitokkaasti, kun Pallokerho-35 kaatoi punamustien kohtaamisessa Myyrmäessä lukemin 1–0. Sarja-avauksen ainoasta maalista vastasi riemukkaasti heti liigadebyytissään voittomaalin viimeistellyt Helmi Kumpulainen. Ottelu oli myös tilastojen valossa kotijoukkueen hallintaa, mutta eron pysyttyä yhdessä maalissa onnistuivat vierailijat luomaan vielä lopussa painetta. PK-35 Vantaan maali pysyi kuitenkin koskemattomana ja pisteet jäivät Myyrmäkeen.

Voitokkaan kotiavauksen jälkeen Punamustilla on ohjelmassa melkoinen kotimaankiertue, sillä joukkue pelaa peräti kolme vieraspeliä putkeen. Samaan putkeen mahtuvat kaikki sarjakauden pisimmät vieraspelimatkat, kun PK-35 Vantaa suuntaa Kuopioon, Ahvenanmaalle ja Vaasaan.

Lauantain kotijoukkue KuPS on uusiutunut talven aikana. Joukkueesta lähti viime kauden päätteeksi useampia avainpelaajia, kuten ykköstoppari Emma Santamäki ja monivuotinen tehohyökkääjä Lavdije Begolli. Uusista pelaajista puolustaja Helmi Vapola ja aiemmin urallaan myös Punamustia edustanut hyökkääjä Anna Olmala edustavat kokeneita liigapelaajia. Heidän lisäksi KuPS on hankkinut riveihinsä useita lupaavia nuoria pelaajia.

KuPS sijoittui viime kaudella hopealle ja on ilmoittanut mestaruuden alkaneen kauden tavoitteekseen. Joukkueen sarjakausi alkoi kuitenkin kotitappiolla. Kuopiolaiset nousivat reilun tunnin pelin jälkeen vielä tasoihin Elli Mäkipelkolan maalilla, mutta HJK vei lopulta pisteet lukemin 1–3.

KuPSin iskukyvyn arvioimista vaikeuttaa se, että joukkue on kohdannut tänä vuonna Kansallisen Liigan joukkueista vain HJK:n, jolle se hävisi liiga-avauksen lisäksi myös Kansallisen Cupin loppuottelussa lukemin 3–1.

Ennen loppuottelua KuPS kohtasi Kansallisen Cupissa Ykköstä pelaavat HJK Akatemian ja Ilveksen. Huomionarvoista otteluissa on se, että Ykkösen kaksikko mätti neljässä ottelussa savolaisten verkkoon yhteensä peräti kahdeksan maalia. Etenkin Ilves tarjoili maaliskuun lopulla välierien avausosassa KuPSille todellista shokkihoitoa nousemalla 0–3-tappioasemasta 4–3-voittoon.

Punamustien kokoonpanosta puuttuvat lauantaina varmuudella Nea Laitila ja Eerika Appelqvist. Muut pelaajat ovat käytettävissä, joten Kuopioon saadaan näillä näkymin jalkeille 19 nimen vahvuinen pelaajaryhmä.

Pistejahtiin Kuopioon

PK-35 Vantaan päävalmentaja Riku Remeksen mukaan sarja-avauksesta jäi parannettavaa, mutta tärkeimmillä osa-alueilla joukkue onnistui hyvin. Se takaa hyvät lähtökohdat sarjakauden ensimmäiseen vierasotteluun.

– Lähdemme Kuopioon hyvällä fiiliksellä. Vaikka emme olleet vielä ihan kaikkeen tyytyväisiä, saimme kuitenkin avauspelistä täydet pisteet. Loimme riittävästi paikkoja useampaankin maaliin ja pystyimme pitämään vastustajan poissa paikoilta, Remes tiivistää.

– KuPS on paperilla ennakkosuosikki, mutta luotamme omaan tekemiseemme. Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet hakea Kuopiosta pisteitä. Haluamme pitää kiinni omasta tavastamme, mutta totta kai teemme pelaamiseen vastustajasta riippuen pientä ottelukohtaista viilausta. Niitä asioita olemme käyneet tällä viikolla läpi harjoituksissa.

Remeksen mukaan KuPS on uudistunut talven aikana, mutta aivan kaikki palaset eivät ole vielä loksahtaneet paikoilleen. Hän uskoo, että paineet ovat sarjan tappiolla avanneen KuPSin puolella.

– KuPS on muuttanut hieman pelaamistaan viime vuoteen nähden. He yrittävät olla aggressiivisempia, prässäävät enemmän ja joukkue on hieman juoksuvoimaisempi kuin viime vuonna. He vaikuttavat kuitenkin olevan vielä vähän rakennusvaiheessa. Nyt KuPSilla on alla kaksi melko selkeää tappiota, joten heillä alkaa varmasti olla jo tietynlaista painetta, Remes sanoo.

– KuPSilla on paljon hyviä pelaajia. Viime pelissä heillä oli paljon poissaoloja, joten saa nähdä ovatko he saaneet nyt pelaajia taas mukaan.

KuPS – PK-35 Vantaa pelataan lauantaina 3.5. klo 16.00 Kuopion keskuskentällä.

Yhteistyössä Creature AD:n kanssa.

Arkistot