Sopimusuutiskuva, Elina Mankki 2022

Elina Mankki PK-35 Vantaan riveihin

PK-35 Vantaa on solminut Elina Mankin kanssa kauden 2022 kattavan pelaajasopimuksen. Hyökkääjä siirtyy Punamustiin Tikkurilan Palloseurasta.

19-vuotias Mankki on aloittanut jalkapallotaipaleensa kotikuntansa seuran Valkealan Kajon riveissä. Sieltä hän siirtyi ensin Kouvolan Susien ja MyPa:n yhdistelmäjoukkueen ja myöhemmin KJP:n riveihin. Tehokkaimmalla kaudellaan Mankki tehtaili T18-tyttöjen Ykkösessä 21 ottelussa peräti 32 maalia.

Viimeiset juniorivuotensa Mankki vietti Mäkelänrinteen urheilulukion Helsinki Football Academyssä. HFA:n paidassa Mankki pelasi vuosina 2019 – 2020 yhteensä 30 P15-poikien Ykkösen ja Kakkosen ottelua ja viimeisteli niissä seitsemän maalia. HFA-kausiensa aikana hyökkääjä esiintyi myös Suomen nuorisomaajoukkueissa.

Viime talvena hän otti urallaan uuden askeleen ja siirtyi Tikkurilan Palloseuran riveihin. Ensimmäisellä aikuisten pääsarjakaudellaan Mankki pelasi Kansallisen Liigan hopeajoukkueessa kahdeksassa ottelussa ja viimeisteli niissä yhden maalin.

Taitava ja raamikas pelaaja

PK-35 Vantaan päävalmentaja Jari Väisänen uskoo Mankin olevan hyvä lisä Punamustien ryhmään. Hän kertoo kuulleensa hyökkääjän entisiltä valmentajilta paljon hyvää.

– Elina on saanut aiemmista joukkueistaan tosi paljon hyvää palautetta. Taitavana ja raamikkaana pelaajana hän on hyvä lisä joukkueemme hyökkäyspeliin, Väisänen sanoo.

– Hänellä on nyt takana harmittava loukkaantuminen, mutta hän pääsee heti tammikuusta lähtien harjoittelemaan joukkueen mukana. Nyt tärkeintä on saada Elina nopeasti jälleen täyteen kuntoon.

Mankin mukaan siirto Itä-Vantaalta länteen on sujunut luontevasti. Hyökkääjä uskoo Punamustien tarjoavan hänelle tässä vaiheessa sopivan kehitysympäristön.

– Liityn mukaan jengiin hyvällä fiiliksellä. PK-35 Vantaa vaikuttaa hyvältä ympäristöltä kehittyä ja ottaa seuraava askel eteenpäin. Valmennuksesta ja joukkueesta on myös muodostunut hyvä kuva, Mankki kertoo.

– Viime kausi oli itselleni hieman haastava loukkaantumisen vuoksi, minkä takia odotan ensisijaisesti pääseväni treenaamaan ehjänä ja sitä kautta kilpailemaan peliajasta ja auttamaan joukkuetta menestymään mahdollisimman hyvin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com