Talkootiimi, Kuva Benkku

Tarinoita taustalta: Benjamin Blomqvist

PK-35 Vantaan joukkueen taustalla toimii tärkeä joukko vapaaehtoisia, joiden työpanos on seuran toiminnalle korvaamattoman tärkeä. Näkyvimmässä roolissa talkoojoukot ovat kotiotteluissa, joissa he vapaaehtoiset auttavat tapahtumajärjestelyissä.

Yksi Punamustien korvaamattomista vapaaehtoisista on Benjamin Blomqvist, joka on ollut mukana toiminnassa jo vuodesta 2016 lähtien. Tuolloin ”Benkku” päätyi Myyrmäkeen ensin harjoittelijan roolissa.

– Opiskelin kevättalvella 2016 Laurea-ammattikorkeakoulussa tradenomiksi ja minulta puuttui vielä harjoittelupaikka. PK-35 Vantaan silloinen markkinointijohtaja Jari Hautala tuli käymään koululla ja sovimme tapaamisen kahvioon. Mietin asiaa yön yli ja päätin lopulta soittaa hänelle takaisin, Blomqvist muistelee.

Hän aloitti Punamustissa harjoittelijana keväällä 2016 ja jäi sille tielle. Tuolloin onnekas sattuma johdatti hänet naisten joukkueen otteluun.

– Aloitin tuolloin viikkoa tai kahta ennen miesten Veikkausliigan alkua. Aika vieri ja jäin lopulta loppukaudeksi mukaan remmiin, Blomqvist kertoo.

– Naisten joukkueen mukaan taustalle päädyin hieman sattumalta, kun unohdin kerran tietokoneen laturin toimistolle ja tulin hakemaan sitä naisten pelin aikana. PK-35 Vantaa voitti tuolloin vastustajan muistaakseni peräti seitsemällä maalilla. Seuraavana viikonloppuna minua pyydettiin mukaan naisten pelin talkooryhmään. Suostuin pyyntöön ja tässä sitä ollaan. Nyt alkamassa on jo kuudes kausi.

Ottelutapahtumien lisäksi Blomqvist on toiminut ensimmäisestä kaudesta lähtien myös sisällöntuotannon parissa. Hän on tehnyt editoinut seuran videosisältöjä sekä suunnitellut muun muassa ottelumainoksia.

– Olen joukkueen arjessa näkymätön, mutta silti olen toiminut tärkeässä tehtävässä ottelutapahtumien onnistumisessa sekä median ja markkinoinnin parissa, Blomqvist kuvailee rooliaan.

PK-35 Vantaassa vietettyjen vuosien aikana Blomqvist on siirtynyt myös jalkapallon ulkopuolella opiskelujen parista työtehtäviin.

– Päivätyönäni johdan siivousalan perheyritystä ja kevään aikana olen aloittamassa uutta koti- ja hoivapalvelua, Blomqvist kertoo.

Joukkueen ja muiden seuratoimijoiden ohella myös Blomqvist odottaa jo innolla sarjakauden alkua.

– Alkavalta kaudelta odotan viihdyttävää ja taisteluhenkistä jalkapalloa sekä onnellisia hetkiä ottelutapahtumissa!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com