Jatkosopimuskuva 2021, Roosa Toivanen

Roosa Toivanen jatkaa Punamustissa

PK-35 Vantaa ja Roosa Toivanen ovat solmineet kauden 2021 kattavan jatkosopimuksen. 22-vuotiaalle puolustajalle tuleva kausi on jo seitsemäs Punamustien riveissä.

Toivasen matka kohti liigakenttiä alkoi juniorina hänen kotipaikkansa seuran Rajamäen Kehityksen paidassa. Viimeisiksi juniorivuosikseen hän siirtyi Vantaan Jalkapalloseuraan, jossa hän pelasi B-tyttöihin asti. Vuonna 2015 Toivanen otti jälleen uuden askeleen eteenpäin ja liittyi PK-35 Vantaan liigaryhmään. Punamustien avauskokoonpanoon Toivanen murtautui jo toisella kaudellaan.

Päättyneellä Kansallisen Liigan kaudella Toivanen pelasi yhtä lukuun ottamatta kaikissa PK-35 Vantaan sarjapeleissä. Maalinteossa hän onnistui kertaalleen. Yhteensä Toivanen on pelannut urallaan 76 liigaottelua ja viimeistellyt niissä kuusi maalia. Kuuden Punamustissa viettämänsä kauden aikana Toivanen on ollut saavuttamassa kolme Suomen mestaruutta, yhtä Suomen Cupin voittoa ja viime syksynä pikaista nousua takaisin pääsarjaan.

Monivuotinen luottopelaaja

Vaikka päättynyt kausi oli PK-35 Vantaalle totuttua vaikeampi, Toivanen uskoo joukkueella olevan kaikki edellytykset parempaan menestykseen kaudella 2021. Tavoitteet on jälleen asetettu sarjataulukon kärkisijoihin.

– Odotan innolla tulevaa kautta. Uskon, että meillä on paljon potentiaalia kehittyä yhdessä niin joukkueena kuin yksilöinäkin ja yltää sen myötä taistelemaan mitaleista, Toivanen sanoi.

Punamustien päävalmentajan Jari Väisäsen mukaan Toivanen on ollut jo pitkään joukkueen kantavia voimia. PK-35 Vantaan tuttu pelitapa tulee yhteisten kausien myötä jo vahvasti selkäytimestä.

– Roosa on lukeutunut jo usean vuoden ajan joukkueen luottopelaajiin. Hän on saanut paljon vastuuta ja pystynyt myös kantamaan saamaansa vastuuta loistavasti. Nyt Roosa on vakiinnuttanut paikkansa topparina, mutta häntä on aiemmin nähty myös nousevana laitapuolustajana, joten sekään ei ole jatkossa poissuljettu vaihtoehto, Väisänen totesi.

– Roosa on vahva 1v1-pelaaja. Hänellä on hyvä vasen jalka ja hän on rauhallinen pallon kanssa. Pitkään mukana olleena Roosa myös tuntee joukkueemme pelitavan hyvin. Lisäksi Roosa on todella hyvä pääpelaaja ja menee röyhkeästi tilanteisiin. Toivottavasti pystymme jatkossa hyödyntämään niitä vahvuuksia entistä enemmän myös hyökkäyspäässä.

PK-35 Vantaan joukkueen rakentaminen uudelle kaudelle etenee hyvää vauhtia. Lisää sopimusuutisia on luvassa vielä tämän viikon aikana.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com