PK 35 Vantaa – Pallokerho 35, Instagram

Keskiviikkona kauden eriskummallisin ottelu

Naisten jalkapallon uudessa pääsarjassa, Kansallisessa Liigassa pelataan heti toisella sarjakierroksella kenties kauden eriskummallisin ottelu. Keskiviikkona ohjelmassa on nimittäin kahden punamustan PK-35:n nimeä kantavan joukkueen kohtaaminen, kun PK-35 Vantaa saa vieraakseen PK-35:n (Pallokerho-35).

Joukkueiden juuret ulottuvat aina vuoteen 1935 asti, jolloin Viipurissa perustettiin seura nimeltä Viipurin Pallokerho. Seuran toiminta katkesi sotien takia, mutta sitä jatkettiin lopulta Helsingissä vuonna 1948. Samalla seuran nimi muutettiin muotoon Pallokerho-35.

Muutettuaan muutaman kerran pääkaupungin sisällä Pallokerho-35 asettui lopulta Pihlajamäkeen, missä laajaa junioritoimintaa pyörittävä seura pitää edelleen majaansa. Siellä otti ensiaskeleensa myös Punamustien naisten joukkue, joka esiintyi Palloliiton alaisissa sarjoissa ensimmäisen kerran vuonna 1982.

Suuren yleisön tietoisuuteen PK-35:n naisjalkapallo nousi kuitenkin vasta 2000-luvulla. Joukkue nousi Ykköseen kaudeksi 2008 ja sijoittui heti neljänneksi. Kauden päätteeksi seuran naisten edustusjoukkue päätettiin siirtää kuntarajan yli Vantaalle. Päätöksen taustalla olivat Myyrmäen jalkapallostadionin huippuolosuhteet ja Vantaan kaupungin merkittävä tuki, jotka tarjosivat PK-35:lle Pihlajamäkeä paremmat toimintaedellytykset edustusjalkapallon kehittämiseen. Edustusjoukkueen nimi muuttui muotoon PK-35 Vantaa ja joukkue nousi heti ensimmäisellä kaudellaan 2009 pääsarjaan.

Naisten Liigaan noustuaan PK-35 Vantaa hallitsi suomalaista naisjalkapalloa 2010-luvulla. Joukkue voitti heti kolme peräkkäistä mestaruutta ja kaikkiaan Punamustat juhlivat yhdeksän ensimmäisen liigakautensa aikana peräti seitsemää Suomen mestaruutta. Suomen Cupin joukkue voitti samassa ajassa neljästi. Myös Punamustien edellinen liigakausi päättyi mestaruusjuhliin, kun PK-35 Vantaa nosteli pokaalia kauden 2018 päätteeksi.

PK-35 Vantaan vanavedessä pääsarjaan nousseen helsinkiläisen PK-35:n juuret sen sijaan ulottuvat samaiseen vuoteen 2018. Tuolloin Pallokerho-35:lle avautui paikka Ykköseen, kun Malmin Palloseura luopui sarjapaikastaan. Sarjapaikansiirron jälkeen joukkuetta ei kuitenkaan rakennettu tyhjästä, vaan sen rungon muodostivat seuran silloiset B-tytöt. PK-35:n seuraikoneihin lukeutuva Rami Rantasen valmentaja joukkue oli tehnyt jo useamman vuoden ajan hyvää työtä nuorten sarjoissa ja juhlinut myös ikäluokkansa Suomen mestaruuksia.

Pihlajamäkeläiset osoittivat heti avauskaudellaan pärjäävänsä Ykkösessä, sillä joukkue sijoittui sarjassa toiseksi ja selviytyi syksyn liigakarsintoihin. Naisten Liigassa yhdeksänneksi sijoittunut oululainen ONS oli kuitenkin karsinnoissa vahvempi selvin yhteismaalein 6-1.

Viime vuonna PK-35 Vantaa ja PK-35 päätyivät kuitenkin sattuman kautta samalle sarjatasolle. Suomen Palloliiton liigalisenssikomitea ei myöntänyt hallitsevalle Suomen mestarille PK-35 Vantaalla lisenssiä Naisten Liigaan, joten joukkueen kohtalona oli pelata kaudella 2019 sarjaporrasta alempana naisten Ykkösessä. Pääsarjaan vapautunutta paikkaa tarjottiin täydennysmenettelyssä myös Pihlajamäkeen, mutta Pallokerho-35:n hallitus päätti olla hakematta liigapaikkaa. Näin ollen Ykkösessä nähtiin viime vuonna historiallisesti kaksi PK-35:n nimeää kantanutta punamustaa joukkuetta.

Joukkueet kohtasivat toisensa Ykkösessä kahteen otteeseen. Keväällä PK-35 Vantaa vei Pihlajamäestä pisteet numeroin 1-3. Loppukesän kohtaaminen Myyrmäessä oli numeroiden valossa tasaisempi, kun PK-35 Vantaan voittolukemiksi kirjattiin 1-0.

Useista moninkertaisista Suomen mestareista koostunut PK-35 Vantaa teki lopulta Ykkösessä vakuuttavaa jälkeä. Joukkue kärsi koko sarjakauden aikana ainoastaan kaksi pistemenetystä ja palasi pikavauhtia pääsarjaan. Pihlajamäen PK-35 sen sijaan sijoittui Ykkösessä toiseksi ja päätyi toista kertaa peräkkäin liigakarsintaan. Molemmat osaottelut alaveteliläistä IK Myrania vastaan päättyivät 1-1-tasapeliin, mutta PK-35 nousi lopulta liigaan dramaattisten vaiheiden jälkeen rangaistuspotkukilpailun päätteeksi.

Punamustien tapahtumarikas tarina on sisältänyt viime vuosina paljon värikkäitä ja jopa arvaamattomia käänteitä. Keskiviikkona tarinaan kirjoitetaan jälleen uusi luku, kun samoja punamustia värejä ja samaa seuralogoa kantavat PK-35 Vantaa ja PK-35 kohtaavat historiallisesti pääsarjaottelussa Myyrmäessä.

Kansallisen Liigan ottelu PK-35 Vantaa – Pallokerho-35 pelataan keskiviikkona 17.6. klo 19.00 Myyrmäen stadionilla.

Liput otteluun maksavat ennakkoon aikuisille 10 euroa ja lapsille sekä muille alennusryhmäläisille (opiskelijat, eläkeläiset, varusmiehet, työttömät) 5 euroa. Portilta ostettuna hinta on aikuisille 12 euroa ja alennusryhmille 7 euroa. Alle 12-vuotiailla lapsilla on otteluun vapaa pääsy.
Edullisempia ennakkolippuja pääset hankkimaan TÄÄLTÄ!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com