UUTISET

Punamustien vuosikymmen: varhaiset vuodet 2010 – 2013

28.12.2019

Nykymuotoisen PK-35 Vantaan tarina alkoi loppuvuodesta 2008. Perinteikkään, jo vuonna 1935 Viipurissa perustetun ja sittemmin Helsingin Pihlajamäkeen muuttaneen Pallokerho-35:n edustusjoukkueet päätettiin tuolloin siirtää parempien olosuhteiden ja toimintaedellytysten perässä kuntarajan yli Vantaalle. Uusi koti löytyi tyhjilleen jääneeltä Myyrmäen jalkapallostadionilta, joka tarjosi PK-35 Vantaalle loistavat puitteet edustusjalkapallon kehittämiselle.

Ensimmäinen Myyrmäessä pelattu kausi 2009 päättyi heti nousujuhliin, joten PK-35 Vantaa pääsi aloittamaan uuden vuosikymmenen pääsarjassa. 2010-luvusta muodostuikin lopulta todellinen Punamustien vuosikymmen. Kymmeneen vuoteen on mahtunut seitsemän Suomen mestaruutta, kaksi hopeaa, neljä Suomen Cupin voittoa ja viimeisimpänä tänä syksynä saavutettu liiganousu.

Vuosikymmenen vaihtuessa on jälleen aika kirjoittaa uusia tarinoina, mutta sitä ennen tässä neliosaisessa juttusarjassa käydään läpi PK-35 Vantaan 2010-luvun tärkeimmät tapahtumat.

 

2010 – Suoraan Ykkösestä kultakantaan

Pauliina Miettinen nosti PK-35 Vantaan liigaan, mutta siirtyi kauden jälkeen Yhdysvaltojen pääsarjaan Sky Blues FC:n päävalmentajaksi. Hänen tilalleen valittiin Timo Lounio, joka johdatti siis Punamustat historiansa ensimmäiseen liigakauteen. Nousijajoukkueen hyvää runkoa laajennettiin liigakautta varten hankkimalla muutamia uusia pelaajia edellisen kauden kärkijoukkueista. Jannica Tjeder saapui Åland Unitedista, Hanna Saaranen FC Hongasta ja Susanna Hokkanen HJK:sta. Punamustien nykyjoukkueesta ensimmäisen liigakauden ryhmään kuuluivat Sanna Saarinen ja tuolloin TiPSistä saapunut Anna Vlasoff.

Joukkueen tavoitteeksi oli asetettu mitali, mutta avauskausi ylitti lopulta kaikki odotukset. Suomen Cupissa Punamustien taival päättyi jo ensimmäisen ottelun 1-0-tappioon FC Hongalle, mutta Naisten Liigassa joukkueelle ei löytynyt pysäyttäjää.

PK-35 Vantaan historian ensimmäinen Naisten Liigan ottelu pelattiin huhtikuussa 2010 Myyrmäen stadionilla. 370 katsojaa oli saapunut todistamaan Punamustien 1-0-voittoa porilaisesta Nice Futiksesta. Seurahistorian ensimmäisen liigamaalin sai kunnian viimeistellä Saida Härkönen.

Toisella kierroksella PK-35 Vantaa kärsi tappion, mutta siitä sisuuntuneena sarjanousija yltyi peräti kymmenen ottelun voittoputkeen, joka nosti Punamustat sarjan piikkipaikalle. Siitä joukkue ei enää luopunut, vaan säilytti sarjajohtonsa kauden loppuun saakka. PK-35 Vantaa oli vahva etenkin kauden ratkaisuhetkillä ja voitti neljä kauden viimeistä otteluaan.

Kaudella 2010 nähtiin myös ensimmäiset Vantaan paikallisottelut Länsi-Vantaata edustavan PK-35 Vantaa ja itävantaalaisen Tikkurilan Palloseuran välillä. Länsi oli näissä kohtaamisissa itää vahvempi, sillä PK-35 Vantaa voitti molemmat keskinäiset ottelut. Myyrmäessä TiPS taipui lukemin 4-0 ja Itä-Vantaalla päädyttiin 0-1-vierasvoittoon.

Suomen mestaruus ratkesi vasta sarjan päätöskierroksella Ahvenanmaalla. Vantaalaiset tarvitsivat käytännössä voiton, sillä kahden pisteen päässä väijyneen HJK:n maaliero oli parempi ja se kohtasi päätöskierroksella kotonaan häntäpään Ilveksen. PK-35 Vantaa kesti pakkovoiton paineet ja kaatoi sarjakolmosen Åland Unitedin 0-1 Jenae Gibbensin 72. minuutin maalilla. Näin ollen Punamustien pelaajien kauloihin ripustettiin kultaiset mitalit heti seurahistorian ensimmäisen liigakauden päätteeksi.

PK-35 Vantaa juhli lopulta mestaruutta kahden pisteen erolla HJK:hon nähden. Ensimmäinen liigakausi oli kautta linjan vakuuttava, sillä ryhmä kärsi kauden aikana vain neljä pistemenetystä: kaksi tasapeliä ja kaksi tappiota. Osumia syntyi mukavaan tahtiin ja yhteensä 44 – tasan kaksi ottelua kohden – mutta Punamustien mestaruuden kulmakivi oli ennen kaikkea pitävä puolustus. PK-35 Vantaan verkkoon tehtiin sarjapeleissä ainoastaan kahdeksan maalia. Punamustien riveistä paras maalintekijä oli yhdeksän maalia sarjapeleissä viimeistellyt Saida Härkönen.

Vuosikymmenen loppupuolella PK-35 Vantaa on tullut tunnetuksi pallonhallintapelistään sekä taidokkaasta jalkapallosta, mutta seuran ensimmäinen mestaruus saavutettiin hyvin erilaisella tyylillä. Tuolloin menestys perustui vahvasti tiiviiseen puolustamiseen ja vaarallisiin erikoistilanteisiin. Silloinen HJK:n päävalmentaja Jutta Rautiainen intoutui jopa kuvailemaan Punamustien pelitapaa lehdistölle ”halonhakkaamiseksi”.

 

2011 – Tuplamestaruus ja ensiaskeleet Euroopassa

Edellisen kauden yllätysmestaruudesta huolimatta PK-35 Vantaan komento vaihtui uudelle kaudelle. Joukkueen päävalmentajaksi palasi seuran aiemmin pääsarjaan johdattanut Pauliina Miettinen. Punamustien selkeänä tavoitteena oli mestaruuden puolustaminen ja avauskausi oli nostanut myös ulkopuolisten odotuksia. Uusina pelaajina ryhmään liittyivät muun muassa TiPSistä saapuneet Jenna Korhonen ja Eveliina Parikka, Ilveksestä siirtynyt Maiju Hirvonen sekä Åland Unitedista hankittu Jaana Lyytikäinen. Lisäksi rinkiin saatiin naapuriseura Vantaan Jalkapalloseurasta muutamia nuoria lupauksia, kuten esimerkiksi tulevat A-maajoukkuepelaajat Tia Hälinen ja Iina Salmi.

2011 ryhmään liittyi myös yksi PK-35 Vantaan historian meritoituneimmista pelaajista. Cynthia Uwak oli ehtinyt pelaamaan aiemmin niin Saksan kuin Ranskan pääsarjoissa ja edustanut muun muassa Olympique Lyonnais´ta, jonka riveissä hän saavutti myös Ranskan Mestaruuden. Nigerian maajoukkuepaidassa Uwak juhli Afrikan mestaruutta vuosina 2004 ja 2006. Maanosan mestaruusturnausten lisäksi hän oli esiintynyt sekä olympialaisissa että naisten MM-kisoissa. Uwak valittiin Afrikan vuoden naispelaajaksi kahdesti peräkkäin 2006 -2007. PK-35 Vantaan paidassa hyökkääjä pelasi kausina 2011 – 2012 yhteensä 29 ottelua ja viimeisteli niissä 22 maalia.

Taistelu Suomen mestaruudesta oli kaudella 2011 jopa edelliskautta tiukempaa ja ratkaisu nähtiinkin jälleen vasta kauden päätösottelussa. Tällä kertaa ei kuitenkaan tarvinnut jännittää yhtä pitkään kuin vuotta aiemmin, sillä Kokkola F10 taipui vieraskentällä selvin lukemin 0-6. Ottelun hahmoksi nousi hattutempun tehtaillut 17-vuotias Tia Hälinen, joka oli unohtanut pelikenkänsä majapaikkaan ja sai uudet, varsin tehokkaiksi osoittautuneet tossut, jalkaansa vasta aivan pelin kynnyksellä.  Kyseessä ei ollut mestaruusmatkan ainoa kommellus, sillä joukkueen bussista puhkesi rengas jo menomatkalla. Onnekseen ryhmä oli lähtenyt matkaan jo peliä edeltävänä päivänä, joten suuria murheita rengasrikko ei aiheuttanut.

PK-35 Vantaa voitti mestaruuden lopulta pisteen erolla HJK:hon nähden. Sarjan tiukkaa kärkipäätä kuvaa hyvin se, että pronssijoukkue FC Honka jäi vain kahden pisteen päähän Punamustista. Edellisestä kaudesta poiketen kolminkertaisena sarjana pelatussa Naisten Liigassa kaikille joukkueille kertyi 27 ottelua, joista PK-35 Vantaa voitti peräti 20 ja pelasi viisi tasan. Tappioita joukkueelle kertyi sarjassa ainoastaan kaksi. Etenkin Punamustien hyökkäys oli tehokas, sillä maalieroksi kirjattiin vakuuttavat lukemat 84 – 17. Joukkueen paras maalintekijä oli 15 liigaosumaa laukonut Jaana Lyytikäinen.

Palkintokaappi täydentyi kaudella 2011 myös toisella pokaalilla, kun PK-35 Vantaa pääsi juhlimaan seurahistorian ensimmäistä Suomen Cupin mestaruuttaan. Syyskuun lopulla Töölön stadionilla pelatussa loppuottelussa kaatui Tampereen Ilves lukemin 2-0. Punamustien osumista vastasivat Jenae Seppälä sekä uusiseelantilainen Emma Kete. Historiallisen cup-voiton lisäksi viimeksi mainitun uralle mahtuivat myös kolmet MM-kisat.

Edellisen kauden Suomen mestaruutensa myötä PK-35 Vantaa osallistui myös ensimmäistä kertaa naisten Mestarien liigaan. Seura haki neljän joukkueen karsintaturnausta emännöitäväkseen ja saikin lopulta ensimmäiset kansainväliset ottelunsa kotikentälleen.

Karsintaturnauksen avausottelussa ja seurahistoriansa ensimmäisessä europelissään PK-35 Vantaa yltyi heti todelliseen maali-ilotteluun. Albanian mestari KS Ada Velipoje kaatui peräti lukemin 10-0. Ahkerimmin albanialaisia kuritti peräti neljästi osunut Eveliina Parikka. Punamustien nykyjoukkueen pelaajista maalinteossa onnistuivat tuolloin Anna Vlasoff ja kahdesti osunut Sanna Saarinen.

Turnauksen toisessa ottelussaan PK-35 Vantaa kaatoi Slovakian mestarin SK Slovan Bratislavan niukasti 1-0, joten jatkopaikan kohtalo ratkaistiin karsintaturnauksen päätöspelissä. 1-1-tasapeli puolalaista RTP Uniaa vastaan riitti lopulta varmistamaan Punamustille lohkon ykkössijan. Suomalaisen osumasta vastasi tuolloin 19-vuotias Saarinen. Karsintaturnauksen voiton myötä PK-35 Vantaa eteni heti ensimmäisellä yrittämällään Euroopan 32 parhaan joukkoon.

Mestarien liigan pudotuspelivaiheessa PK-35 Vantaan vastustajaksi arvottiin espanjalainen Rayo Vallecano. Pääkaupunki Madridin lähiöstä ponnistava seura haki heti avausosassa 1-4-vierasvoiton Myyrmäestä ja ja eteni lopulta jatkoon yhteismaalein 7-1. Punamustien ainoasta osumasta vastasi Jenae Seppälä. Jatkopaikka jäi haaveeksi, mutta kotiottelu Rayo Vallecanoa vastaan jäi historiaan etenkin hienon yleisömääränsä ansiosta. Ottelua saapui Myyrmäen stadionille seuraamaan peräti 1438 katsojaa. Se oli PK-35 Vantaan naisten joukkueen ensimmäinen tuhannen katsojan rajan rikkonut ottelu ja edelleen voimassa oleva yleisöennätys.

 

2012 – Kolmas putkeen

PK-35 Vantaa oli asettanut riman tuplamestaruuden myötä korkealle, joten vähempään ei tyydytty myöskään kaudella 2012. Joukkue jatkoi Pauliina Miettisen alaisuudessa, mutta pelaajaosastolle saatiin jälleen muutamia uusia nimiä. Vahvistuksiin lukeutui muun muassa Tampereen Ilveksestä Myyrmäkeen siirtynyt Heidi Kivelä (nyk. Pihlaja), joka nousi seuraavana vuonna myös A-maajoukkueryhmään. Maajoukkueryhmään nousi myöhemmin myös Vasa IFK:sta Myyrmäkeen saapunut Ria Öling, joka vietti 17-vuotiaana kauden Punamustissa. Hänen todellinen läpimurtonsa nähtiin kuitenkin vasta muutamaa vuotta myöhemmin Turun Palloseuran paidassa. VJS:stä nousseista nuorista pelaajista ensimmäisiä liiga-askeliaan otti kaudella 2012 muun muassa Sanni Franssi.

Mestaruuden puolustaminen alkoi vahvasti, sillä PK-35 Vantaa voitti kuusi ensimmäistä sarjapeliään. Kauden kovimmaksi kilpakumppaniksi muodostunut Åland United katkaisi Punamustien voittoputken, mutta kauden kahdessa muussa keskinäisessä sarjakohtaamisessa PK-35 Vantaa oli vahvempi. Ne pisteet muodostuivat lopulta ratkaisevan arvokkaiksi.

Punamustien kolmas peräkkäinen Suomen mestaruus ratkesi kahden aiemman tapaan sarjan päätöskierroksella. Vantaalaiset lähtivät ratkaisupeliin oululaisen ONSin vieraaksi sarjan piikkipaikalta kahden pisteen etumatkan turvin. Selvänumeroisessa 0-5-voitossa PK-35 Vantaan osumista vastasivat kahdesti osunut Heidi Kivelä, Elizabeth Bogus, Elina Jatkola ja Sanna Saarinen.

Kokonaisuudessaan kausi 2012 oli kahden kauppa, sillä sarjakolmoseksi sijoittunut HJK jäi lopulta peräti 20 pisteen päähän Punamustista. Kärkikaksikon keskinäinen taistelu sen sijaan oli tiukkaa, sillä piste-eroa mestarijoukkueen ja sarjakakkoseksi sijoittuneen Åland Unitedin välille kertyi ainoastaan kaksi pistettä. Se kertoo molempien korkeasta suoritustasosta, sillä PK-35 Vantaa kärsi sarjakauden aikana vain neljä pistemenetystä: yhden tasapelin ja neljä tappiota. Myös Punamustien maaliero 68 – 17 oli vakuuttava. Joukkueen paras maalintekijä oli 12 kertaa sarjassa osunut Kivelä.

Myös Suomen Cupissa PK-35 Vantaa raivasi toistamiseen tiensä loppuotteluun asti. Arpaonni ei ollut suotuisin mahdollinen, sillä joukkue pelasi kilpailussa kaikki ottelunsa vieraskentillä. Ryhmä väänsi kuitenkin loppuvaiheen tiukoista peleistä niukat vierasvoitot. Puolivälierässä Ilves kaatui Tampereella 0-1 Sanna Saarisen osumalla ja välierässä FC Honkaa vastaan Tia Hälisen maali riitti 0-1-vierasvoittoon Tapiolasta.

Syyskuun lopun loppuottelussa PK-35 Vantaa kaatoi Kuopion Pallokissat maalein 2-1. Punamustien osumista vastasivat Sanna Saarinen ja yhdysvaltalaishyökkääjä Elizabeth Bogus. PK-35 Vantaa pääsi siis juhlimaan kaudella 2012 toista peräkkäistä tuplamestaruutta.

Elokuussa PK-35 Vantaa emännöi toistamiseen Mestarien liigan karsintaturnausta, mutta tällä kertaa ottelut pelattiin poikkeuksellisesti stadionin sijaan Myyrmäen urheilupuiston nurmella ja Hakunilan urheilupuistossa. Karsintaturnaus sai jälleen voitokkaan alun, kun moldovalainen FC Noroc Nimoreni taipui selvin lukemin 6-0. Turnauksen tehopelaajaksi noussut Catherine Walker viimeisteli osumista puolet, Iina Taipale kaksi ja rangaistuspotkun upottanut Sanna Saarinen yhden.

Seuraavassa ottelussa vantaalaiset kaatoivat kroatialaisen WFC Osijekin numeroin 3-1 Walkerin, Pirjo Leppikankaan ja Cynthia Uwakin osumilla. Jatkopaikka ratkaistiin siis kolmannessa ottelussa Punamustien ja skotlantilaisen Glasgow City FC:n välillä. Skottijoukkue meni ottelussa johtoon, mutta Uwak nosti kotijoukkueen tasoihin. PK-35 Vantaan sankareihin lukeutui myös rangaistuspotkun torjunut nigerialaismaalivahti Rachael Ayegba. 1-1-tasapelin myötä Glasgow City FC voitti lohkon maalieronsa turvin, mutta myös PK-35 Vantaa eteni jatkopeleihin lohkokakkosten vertailun kautta.

Mestarien liigan pudotuspeleissä Punamustien vastustajaksi arvottiin Olympique Lyonnais, joka on hallinnut 2010-luvulla eurooppalaista naisjalkapalloa samaan tapaan kuin PK-35 Vantaa on hallinnut kotimaista. Lyon oli tuolloin voittanut vuosikymmenen molemmat jaossa olleet Mestarien liigan pystit ja eteni myös kaudella 2012 – 2013 loppuotteluun asti, jossa se joutui kuitenkin taipumaan saksalaiselle VfL Wolfsburgille.

Lyon ei jättänyt suomalaisvastustajalleen mahdollisuuksia, vaan eteni lopulta Euroopan 16 parhaan joukkoon tylyin yhteismaaliluvuin 12-0. Eurooppalaisen huippuseuran kohtaaminen oli kuitenkin loppulukemista huolimatta monille ikimuistoinen kokemus. PK-35 Vantaan otteita päästiin tuolloin seuraamaan laajasti ympäri maanosan, sillä Eurosport näytti molemmat osaottelut suorina lähetyksinä.

 

2013 – Mestaruusputki katkesi, mutta cup-kultaputki jatkui

Toisen peräkkäisen jättipotin jälkeen PK-35 Vantaa jatkoi Pauliina Miettisen komennossa myös kaudella 2013. Pelaajistossa sen sijaan tapahtui jonkin verran muutoksia, kun uusina pelaajina ryhmään liittyivät muun muassa Hanne Ojanperä , Laura Kivistö, Linda Ruutu, Netta Koso sekä muutamia ulkomaalaispelaajia, kuten australialainen Jennifer Bisset ja yhdysvaltalainen Lydia Hastings. Nuorista pelaajista rinkiin nousivat PK-35:n junioreista Tiia Peltonen ja Vilma Hakala. Hyökkääjä Cynthia Uwak sen sijaan siirtyi kaudeksi 2013 Myyrmäestä Ahvenanmaalle. Nigerialainen pelasi lopulta Åland Unitedin riveissä huippukauden ja voitti 18 osumallaan Naisten Liigan maalipörssin.

Åland United oli vahva myös joukkueena ja pääsi karkumatkalle jo hyvissä ajoin. Runkosarjan päätteeksi saarelaiset johtivat sarjaa jo kahdeksan pisteen turvin ja säilyttivät lopulta saman etumatkan loppuun asti. Myös mitalistikolmikko erottui muista jo aikaisessa vaiheessa ja vielä runkosarjan päättyessä hopeasta käytiin tiukkaa kilpailua. Lopulta PK-35 Vantaa kykeni kuitenkin tekemään viisi pistettä eroa FC Honkaan ja nappasi hopeiset mitalit. Kyseessä oli Punamustien ensimmäinen liigakausi, joka ei päättynyt mestaruusjuhliin, mutta kakkossijaa vähempään joukkue ei tyytynyt – eikä joutunut lopulta tyytymään kertaakaan 2010-luvulla.

Tilastojen valossa PK-35 Vantaa pelasi vahvan kauden, sillä joukkue menetti pisteitä vain seitsemässä ottelussa. Tappioita se koki neljä ja pistejakoja kolme. Yläloppusarjassa PK-35 Vantaa voitti neljä viidestä ottelustaan, mutta ahvenanmaalaisten etumatkan kiinnikuromiseen kiri ei riittänyt. Punamustien sarjakauden paras maalintekijä oli 13 osumaa viimeistellyt Hanne Ojanperä.

Neljäs peräkkäinen liigamestaruus jäi haaveeksi, mutta ilman palkintoa PK-35 Vantaa ei jäänyt tälläkään kaudella. Joukkue nimittäin voitti naisten Suomen Cupin kolmannen kerran peräkkäin. Matkalla loppuotteluun joukkue kaatoi Åland Unitedin vieraissa, VJS:n vieraissa, kemiöläisen KSF:n kotona ja lopulta välierässä cup-kauden yllättäjän Vasa IFK:n vieraissa maalein 1-2. Kilpailun huipentaneessa loppuottelussa kaatui HJK lukemin 2-0. Punamustien osumista vastasivat Hanne Ojanperä ja Eveliina Parikka.

Lisäksi kansainväliset pelit sujuivat jälleen mallikkaasti, kun PK-35 Vantaa emännöi Mestarien liigan karsintaturnausta Myyrmäessä kolmannen kerran peräkkäin. Turnaus sai heti todella väkevän alkusysäyksen, kun vantaalaiset rynnistivät seurahistoriansa suurimpaan Mestarien liigan otteluvoittoon. Makedonian mestari Biljanini Izvori jäi täysin jyrän alle ottelun päättyessä peräti 13-1. Maalitalkoita johti hurjat viisi osumaa tehtaillut Hanne Ojanperä. Myös Sanna Saarinen ylsi hattutemppuun. Kuvaavaa ottelun kannalta oli se, että jopa makedonialaisten ainokainen – 0-1-johtomaali pelin avausminuutilla –kirjattiin Punamustien omaksi maaliksi.

Turnauksen toisessa ottelussa etelänaapurin Viron mestarijoukkue Pärnu JK päätyi Punamustien kanssa maalittomaan tasapeliin. Karsintavaiheen päätösottelussa PK-35 Vantaa kaatoi kreikkalaisen PAOKin Kivelän osumilla lukemin 2-1. Turnausemännät ja Pärnu JK päätyivät lopulta molemmat seitsemään pisteeseen, mutta avausottelun maali-ilottelun ansiosta Punamustien vakuuttava maaliero kantoi lohkovoittoon. Myös virolaiset etenivät tosin parhaana lohkokakkosena jatkopeleihin, joissa kyyti oli kylmää: tuleva mestari VfL Wolfsburg kuritti rantakaupungin joukkuetta peräti yhteismaalein 27-0.

Mestarien liigan jatkopeleissä Punamustien vastustajaksi asettui englantilainen Birmingham City FC. Otteluparissa oli ratkaisun makua jo avausosassa, kun birminghamilaiset hakivat Myyrmäestä 0-3-vierasvoiton. Englannissa tulokseksi kirjattiin 1-0, joten PK-35 Vantaa jäi lopulta maaleitta ja europelitaival katkesi jälleen tuttuun vaiheeseen.

Mestarien liigan pelien lisäksi Punamustien pelaajia nähtiin kansainvälisillä kentillä myös kesällä, kun Ruotsissa pelattiin naisten EM-lopputurnaus. PK-35 Vantaasta kisaryhmään valittiin Pirjo Leppikangas, Heidi Kivelä ja Laura Kivistö.

Yhteistyössä Creature AD:n kanssa.

Arkistot