Yhteistyöseurasopimuskuva

PK-35 Vantaa ja EBK yhteistyöseurasopimukseen

PK-35 Vantaa ja Esbo Bollklubb ovat solmineet yhteistyöseurasopimuksen.  Etenkin nuorten pelaajien liikkumista helpottava sopimus kattaa kaudet 2019 ja 2020. Yhteistyön myötä PK-35 Vantaa ja EBK haluavat yhdessä tukea nuorten pelaajien kehitystä kohti Suomen huippua.

Yhteistyöseurasopimuksen tarkoituksena on helpottaa nuorten pelaajien siirtymistä sopimuksen tehneiden seurojen välillä. Yhteistyöseurasopimusta voidaan soveltaa tyttöjen T18-ikäluokassa ja sitä nuoremmissa ikäluokissa, mutta nyt solmittu PK-35 Vantaan ja EBK:n laajempi yhteistyösopimus ulottuu myös seurojen täysikäisiin naispelaajiin. Sopimuksen piiriin kuuluvat nuoret pelaajat voivat liikkua vaivattomasti PK-35 Vantaan, EBK:n naisten ja EBK:n B-tyttöjen välillä.

– EBK näkee yhteistyöseurasopimuksen merkittävänä asiana seuran nuorten pelaajien kehittämisessä, mutta samalla se tukee myös seuramme oman kilpailutoiminnan kehittämistä, EBK:n puheenjohtaja Juha Pylkkö kertoo.

EBK:n B-tytöt lukeutuvat ikäluokkansa parhaisiin joukkueisiin Suomessa. Viime vuonna ryhmä voitti T15-ikäluokan Suomen mestaruuden Laura Kalmari -lopputurnauksessa ja tänä vuonna joukkue on jo selvittänyt tiensä vakuuttavasti karsinnoista T18-tyttöjen SM-sarjaan. EBK:n pelaajista moni kuuluu myös ikäluokkansa maajoukkuerinkiin.

PK-35 Vantaan päävalmentajan Jari Väisäsen mukaan yhteistyöseurasopimus palvelee sekä Punamustia että EBK:ta vahvistaen espoolaisseuran motivoituneimpien pelaajien henkilökohtaista kehitystä. EBK:lla on riveissään useita lupaavia pelaajia, joilla on kaikki edellytykset edetä urallaan kotimaiselle huipulle.

– Meillä on ollut joka vuosi nuoria pelaajia mukana harjoituksissa ja sen myötä he ovat hiljalleen nousseet myös pelaavaan ryhmään. Nyt Ykkösessäkin haluamme tarjota nuorille pelaajille mahdollisuuksia harjoitella mukanamme ja toivottavasti pystymme käyttämään muutamia nuoria myös peleissämme. Näen, että kaikki osapuolet hyötyvät tästä. Nuoret pelaajat saavat uusia haasteita ja me saamme tarvittaessa hieman apuja kapeaan pelaajarinkiimme, Väisänen sanoo.

– EBK:n kohdalla kyse on todella lahjakkaasta B-tyttöjoukkueista. Ryhmässä on paljon nuoria pelaajia, jotka ovat jo osoittaneet pystyvänsä pelaamaan hyvää jalkapalloa. Myös EBK haluaa kehittää pelaajia, joten ajatusmaailmamme kohtaavat hyvin. Toivomme yhteistyön olevan antoisaa molemmin puolin ja kantavan hedelmää myös tulevaisuutta ajatellen.

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com