Heidi Ikonen

Heidi Ikonen aloitti Punamustien myyntitehtävissä

PK-35 Vantaa sai vuodenvaihteessa vahvistusta taustaryhmäänsä, kun Heidi Ikonen aloitti seuran myynti- ja markkinointitehtävissä. Kyseessä on seuralle merkittävä panostus, sillä Ikonen on Punamustien naisten joukkueen ensimmäinen kokopäiväinen työntekijä.

Ikonen vastaa PK-35 Vantaan yhteistyökumppanuuksista, yritysmyynnistä, palvelutuotteistuksista ja markkinoinnista. Uusasiakashankinnan lisäksi tavoitteena on nykyisten kumppanuuksien kehittäminen ja yhä laadukkaamman vastineen tarjoaminen yhteistyökumppaneille.

Reilun kahden viikon ajan tehtävässään toimineen Ikosen mukaan PK-35 Vantaa tarjoaa mielekkään ja monipuolisen haasteen menestyvän naisjoukkueen parissa.

– Olen aloittanut työni erittäin innokkain mielin. Jalkapallo on yksi intohimoistani, joten on mahtavaa päästä tähän mukaan, varsinkin kun kyse on vielä naisten jalkapallosta, Ikonen sanoi.

– PK-35 Vantaan vahva menestys on tietysti iso positiivinen asia. Urheilullinen pohja on siis hyvä. Nyt pyrin olemaan vahvasti mukana toiminnan kehittämisessä ja näkyvyyden kasvattamisessa.

Vaikka työtehtävä on uusi, jalkapallo on Ikoselle harrastuksena tuttu laji. Hän uskoo persoonansa sopivan hyvin uuteen rooliinsa.

– Olen iloinen, energinen ja spontaani. Jalkapallo on totta kai lähellä sydäntäni, sillä pelaan itsekin vitosdivarissa. Työuraltani minulla on kokemusta laajasti erilaisista liikunnan ja sosiaali- ja terveysalan tehtävistä, Ikonen taustoitti.

Ikosen mukaan Punamustien tulevan kauden tavoitteita ovat urheilullisen menestyksen lisäksi muun muassa yhteistyökumppaniverkoston laajentaminen ja yleisökeskiarvon nostaminen.

– Näkyvyyden kasvattaminen on varmasti yksi selkeä tavoite. Haluamme saada lisää kävijöitä kotipeleihimme ja nostaa joukkueemme erinomaista pelaamista enemmän esille, Ikonen totesi.

– Totta kai tavoitteena on myös toiminnan kehittäminen, seuran talouden vahvistaminen ja yritysyhteistyön laajentaminen. Myös yhteisvastuulliset elementit ja erilaiset ja projektit tekevät työstä kiinnostavan.

 

Heidi Ikonen

+358 400760221

heidi.ikonen@pk35vantaa.fi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com