Punamusta Taustakuva

PK-35 Vantaa vahvistaa markkinointi- ja myyntiorganisaatiotaan

Uuteen kauteen valmistautuva ja Suomen mestaruutta puolustava PK-35 Vantaa vahvistaa markkinointi- ja myyntiorganisaatiotaan. Punamustien yritysmyyntiin ja varainhankintaan saadaan tärkeitä lisäkäsiä, kun Heidi Ikonen aloittaa seuran täysipäiväisenä myynti- ja markkinointivastaavana. Tuekseen hän saa toisen osa-aikaisen myyjän ja laajan markkinointiryhmän, joka tuo seuran toimintaan paljon osaamista ja kontakteja yritysmaailmasta.

Punamustien tuorein vahvistus on Heidi Ikonen, joka liittyy täysipäiväisesti seuran taustaryhmään. Tammikuun alussa tehtävässään aloittava Ikonen vastaa PK-35 Vantaan myynnistä ja markkinoinnista. Hänet esitellään tarkemmin vielä vuodenvaihteen jälkeen.

Ikosen lisäksi seuran myyntityön parissa toimivat viime kausien tapaan Samu Liski sekä niin ikään uutena tekijänä ryhmään liittyvä Tero Koivisto, joka hoitaa tehtäväänsä osa-aikaisesti.

Seuran tueksi vahva markkinointiryhmä

PK-35 Vantaa saa Ikosen ja Koiviston lisäksi avukseen myös laajan markkinointiryhmän, jonka tehtävänä tukea seuran myyntiä ja markkinointia sekä osallistua toiminnan kehittämistä koskevaan suunnitteluun. Yli kymmenhenkisessä ryhmässä on mukana kokeneita yrittäjiä, yritysmaailmassa ansioituneita henkilöitä sekä markkinoinnin ja media-alan tuntijoita.

Markkinointiryhmästä löytyy edustajat sekä Suomen Yrittäjien että Vantaan yrittäjien hallituksesta ja kaksi paikallista Konsulttiverkon perustunutta yrittäjää, joten joukolla on laaja näkemys etenkin Suomen yrittäjäkentästä. Osalla tekijöistä on myös arvokasta aiempaa kokemusta urheilumarkkinoinnista ja urheiluseurojen varainhankinnasta.

Seuran puolelta vetovastuun markkinointiryhmästä ottaa Samu Liski, jonka mukaan jo ryhmän ensiaskeleet ovat olleet lupauksia herättäviä.

– Olen todella tyytyväinen siitä, että olemme onnistuneet löytämään seuran tueksi tällaisen joukon osaavia ihmisiä, joilla on valtava määrä hyviä kontakteja. Ryhmä pääsi jo ensimmäisessä tapaamisessa hyvin vauhtiin ja pöydän ääressä syntyi heti muutamia käyttökelpoisia ideoita, joten ensivaikutelma on ollut kaikin puolin positiivinen, Liski totesi.

 

PK-35 Vantaan markkinointiryhmä:

Samu Liski, PK-35 Vantaa

Heidi Ikonen, PK-35 Vantaa

Tero Koivisto, PK-35 Vantaa

Markku Hynninen, PK-35 Vantaa

Timo Aheristo, Pihlajalinna kuntokeskukset Oy

Jussi Järvinen, Konsulttiverkko

Jouni Nieminen, Konsulttiverkko

Juha Merinen, SMART Internationalization

Tero Kaleva, STE Analytics

Timo Lehtinen, Comsport Production Oy

Kaisi Väisänen

Petri Käenmäki

 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com