Yksi Yhteinen

Punamustien B-tytöt valmiina SM-karsintoihin

Naisten Liiga pyörähtää käyntiin vasta kahden kuukauden päästä, mutta Punamustien B-tytöt pääsevät tositoimiin jo huomenna. Viime vuonna SM-hopeaa saavuttanut PK-35 lähtee SM-karsintasarjaan uudessa komennossa, kun Akan Okomoh otti vetovastuun.

Karsintasarja pelataan kahdessa maantieteellisesti jaetussa kahdeksan joukkueen lohkossa. Molempien lohkojen neljä parasta joukkuetta selviytyvät suoraan SM-sarjaan. Viimeiset kaksi SM-sarjapaikkaa ratkaistaan lohkonelosten ja –vitosten välisellä jatkokarsinnalla.

Okomohin mukaan PK-35:n joukkue on muuttunut merkittävästi viime kauteen nähden. Uuden valmennuksen lisäksi joukkueeseen on tullut paljon uusia nuoria pelaajia.  Useista muutoksista huolimatta karsintasarjaan valmistautuminen on sujunut alusta lähtien hyvin.

– Olemme harjoitelleet muutaman kuukauden hyvissä olosuhteissa ja tutustuneet toisiimme niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Arjessa harjoittelemme PK-35 Metodin mukaisesti ja olemme keskittyneet pelitapamme lisäksi vahvasti myös peruspelaamisen harjoittelemiseen, Okomoh kertoo.

PK-35:n B-tytöt ovat panostaneet myös pelaajien fysiikkaan, palautumiseen ja rasituksen seurantaan. Panostukset tarjoavat valmennukselle hyviä työkaluja arkisen tekemisen kehittämiseen.

– Fyysisellä puolella meillä on mukana seuramme fysioterapeutti ja fyysinen valmentaja Samuli Murto, joka vastaa loukkaantumisia ehkäisevästä harjoittelusta sekä voimaharjoittelusta. Samuli antaa pelaajille myös tärkeää tietoa urheilijan arjesta, kuten unen, ravinnon ja levon merkityksestä, Okomoh sanoo.

– Lisäksi käytämme pelaajien palautumisen ja harjoituskuormituksen seurannassa Quanter-sovellusta, joka auttaa pelaajia huolehtimaan omasta palautumisesta sekä antaa pelaajien hyvinvoinnista tärkeää tietoa valmennukselle.

Tavoitteet SM-sarjassa ja pelaajakehityksessä

Oman mausteensa PK-35:n B-tyttöjen toimintaan tuovat Punamustien naisjoukkueet, joiden riveissä pelaa myös B-ikäisiä pelaajia. Okomohin mukaan heitä nähdään kauden aikana varmasti myös B-tyttöjen sarjapeleissä. Myös Mäkelänrinteen urheilulukiossa käynnistynyt Helsinki Football Academy vaikuttaa muutamien pelaajien viikkorytmiin.

– Meillä on ryhmässä viisi pelaajaa, jotka harjoittelevat ”Märskyn” HFA-ohjelman mukana. Kyseiset pelaajat ovat alkuviikon HFA-ryhmän mukana ja tukevat loppuviikosta mukaan joukkueemme harjoituksiin sekä peleihin, Okomoh taustoittaa.

– Lisäksi PK-35 Vantaassa ja PK-35:n Ykkösen joukkueessa on B-ikäisiä pelaajia, jotka pelaavat kauden aikana myös meidän kanssamme.

Viime vuosien aikana PK-35:n B-tytöistä on ponnistanut useita pelaajia Punamustien liigajoukkueeseen ja Suomen nuorisomaajoukkueisiin. Okomoh kiittelee edellisen valmennustiimin hyvää työtä ja haluaa nyt omalta osaltaan jatkaa mallikasta pelaajakehitystä.

– Rami Rantanen,  Anne-Maria Weckström-Rantanen ja Henrik Salmelainen ovat tehneet edellisten kausien aikana loistavaa työtä ja auttaneet pelaajia eteenpäin kohti omia tavoitteitaan. Moni pelaaja on noussut meillä B-tytöistä nuorten maajoukkueisiin ja Naisten Liigaan, joten se on tavoitteena myös tällä kaudella. Haluamme jatkossakin tarjota kehittävän ja laadukkaan arjen, jossa jokaisella motivoituneella pelaajalla on mahdollisuus päästä eteenpäin.

Okomoh uskoo karsintasarjan palvelevan hyvin joukkueen pelaajakehitystavoitteita. Samalla joukkueen selkeänä tavoitteena on selviytyä jälleen SM-sarjaan.

– Odotan karsintasarjalta intensiivisiä ja pelaajia kehittäviä pelejä. Tavoitteenamme on nostaa pelaamisemme tasoa peli peliltä ja jatkaa seitsemän kamppailun jälkeen keväällä SM-sarjassa, Okomoh linjaa.

 

PK-35:n ottelut T18-karsintasarjassa:

La 27.1. klo 19.15 PK-35 – PKKU                         Talin halli

La 10.2. klo 17.15 TPS/KaaPo YJ – PK-35         Kaarina

Ti 13.2. klo 19.20 TiPS/VJS YJ – PK-35               Myyrmäki-halli

Su 25.2. klo 14.45 PK-35 – KJP/YJ                      Talin halli

Su 4.3. klo 14.00 FC Honka – PK-35                   Matinkylä

Su 11.3. klo 14.45 PK-35 – Pallo-Iirot YJ           Talin halli

La 17.3. klo 19.00 HJK – PK-35                             Talin halli

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com