IMG 7791

Naiset matkaavat pääsiäisenä Tukholmaan

Punamustien naiset pelaavat maaliskuussa sarja-avauksen alla vielä yhden kansainvälisen ottelun. PK-35 Vantaa matkustaa pääsiäisviikonloppuna Tukholmaan ja kohtaa siellä harjoitusottelussa paikallisen Djurgårdens IF:n. Tukholmalaisjoukkue nousi viime kauden päätteeksi Ruotsin pääsarjaan Damallsvenskaniin.

PK-35 Vantaa lähtee matkaan perjantai-iltana 25.3. ja saapuu Tukholmaan seuraavana aamuna. Ottelu pelataan lauantaina 26.3. klo 13.00 paikallista aikaa. Paluumatkalle lähdetään pelin jälkeen laivalla, joka saapuu kotimaahan sunnuntaiaamuna.

Ottelu pelataan komeissa puitteissa, sillä pelipaikkana toimii 30 000 katsojaa vetävä Tele2 Arena.

Hyvä tasonmittari

PK-35 Vantaan päävalmentajan Jari Väisäsen mukaan Djurgårdenia vastaan pelattava harjoitusottelu on Punamustille hyvä tasonmittari. Kyseessä on sarjanousija mutta Väisänen uskoo tukholmalaisjoukkueen olevan tasokas vastustaja.

– On todella hienoa päästä mittaamaan joukkueen osaamista Ruotsin pääsarjajoukkuetta vastaan. Viime kaudella saimme kokea Ruotsin mestarijoukkueen kovan tason ja nyt saamme nähdä. kuinka kovalla tasolla pääsarjaan noussut Djurgården on.

– Nousijajoukkue on saanut pidettyä joukkueen hyvin kasassa ja on myös saanut haalittua myös hyviä vahvistuksia, Väisänen kertoi.

PK-35 Vantaan pelaajarinki on tällä hetkellä aiempia vuosia kapeampi. Väisäsen mukaan se pitää huomioida myös joukkueen harjoittelussa.

– Joukkueemme pelaajarinki on tänä vuonna varmasti liigan pienimpiä Sen vuoksi on tärkeää, että harjoittelumme on mahdollisimman tasapainoista ja kaikki pelaajat ovat koko ajan mahdollisimman hyvässä kunnossa ja ennen kaikkea terveinä. Olemme mielestäni saaneet toteutettua nuorella ryhmällä hyvin kaikkia osa-alueita ja päässeet niiden osalta eteenpäin.

Joukkueen nuoresta ikärakenteesta huolimatta moni Punamustien pelaaja on jo pelannut paljon kansainvälisiä pelejä. Väisäsen mukaan on hienoa, että joukkue pääsee pelaamaan yhden tasokkaan kansainvälisen pelin vielä juuri ennen Naisten Liigan sarja-avausta.

– Vaikka joukkueemme on tänä vuonna nuori, moni pelaaja on pelannut kansainvälisiä pelejä maajoukkueen lisäksi myös Mestarien liigassa, joten ihan uutena tilanteena tällaiset pelit eivät tule. Tällaiset pelit ovat joukkueelle todella tärkeitä, etenkin kun pääsemme pelaamaan sen juuri ennen sarjakautemme alkua kovan harjoittelujakson jälkeen, Väisänen totesi.

– Uskon koko joukkueen odottavan tulevaa peliä innolla. Samalla se antaa varmasti lisää hyvää fiilistä harjoitteluun ja sarja-avauksen odottamiseen.

 

PK-35 Vantaan naisten tulevat ottelut:

 

La 20.2. klo 14.30                 PK-35 Vantaa – FC Espoo P01                   Myyrmäen jalkapallohalli

Ti 23.2. klo 18.00                  PK-35 Vantaa – TPS                                   Myyrmäen jalkapallohalli

Su 28.2. klo 20.00                 HPS – PK-35 Vantaa (Suomen Cup)            Talin halli

La 5.3. klo 14.30                   PK-35 Vantaa – PKKU P02                          Myyrmäen jalkapallohalli

La 19.3. klo 13.00                 PK-35 Vantaa – FC Honka                           Myyrmäen jalkapallohalli

La 26.3. klo 13.00                 Djurgårdens IF – PK-35 Vantaa                    Tele2 Arena, Tukholma

 

Muutokset ohjelmaan ovat mahdollisia, ja niistä tiedotetaan tarvittaessa PK-35 Vantaan viestintäkanavilla.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com