IMG 0573

Sunnuntain ottelussa oli paikalla Punamustien alumneja

PK-35 Vantaa oli kutsunut sunnuntaina miesten Ykkösen FC Jazz –otteluun paikalle seuran alumneja eli vanhoja pelaajia ja seuratoimijoita. Paikalla olivat muun muassa PK-35 Helsingin naisten joukkueessa pelaavat Elina Terävä, Anni Pulkkinen, Anne Lindblad ja Mirva Toivonen.

Nelikon pelaajatausta on hyvin samanlainen, sillä he ovat pelanneet juniorivuosista asti samassa joukkueessa. Kaikki eivät ole aloittaneet aivan samana vuonna, mutta siitä lähtien he ovat pelanneet yhdessä. Tällä hetkellä nelikko pelaa PK-35:n paidassa naisten Nelosta.

– Olen aloittanut pelaamisen nappulasarjassa vuonna 1994 ja siitä lähtien olen pelannut tässä samassa joukkueessa koko 21 vuotta, Terävä kertoi.

– Oma taustani on aika samanlainen. Olen aloittanut vuotta aikaisemmin. Siitä lähtien olen pelannut muutamaa ulkomaanvuotta lukuun ottamatta samassa joukkueessa muiden kanssa, Toivonen totesi.

Seuraa pitkään edustaneiden pelaajien mielestä Punamustien värien ympärille on muodostunut vahva seurayhteisö. Nelikko muistelee, että hekin olivat pieninä pallotyttöinä PK-35:n pelatessa vielä Pukinmäessä. He kuvailevat sitä tutuksi ja turvalliseksi yhteisöksi, jossa kaikki tuntuivat tuntevan toisensa. Alumnit toivovat yhteisöllisyyden olevan vahvaa myös Helsingin ja Vantaan joukkueiden välillä.

– Porukka on pysynyt aikalailla samana. Seuran yhteisöllisyys näkyy siinä, että olemme pelanneet yhdessä näinkin pitkään. Vaikka matkan varrella on ollut erilaisia tienristeyksiä, olemme aina jatkaneet, Terävä tuumi.

– Alkuvuosien valmentajamme ovat olleet seurassa todella pitkään. Heidän poikansa on valmentanut meitä, heidän tyttärensä on valmentanut meitä ja nyt heidän tyttärentyttärensä käy pelaamassa peleissämme. Se on sellainen sukupolvien ketju, Pulkkinen nauroi.

Nelikko toivoo, että Vantaan ja Helsingin joukkueiden välinen yhteistyö olisi etenkin tyttöpuolella tiivistä. PK-35 Vantaan naiset ovat hallitsevia Suomen mestareita ja junioripuolella tehdään hyvää työtä. Alumnien mielestä on hienoa, että lahjakkaiden tyttöjuniorien ei enää tarvitse lähteä HJK:hon, sillä myös Punamustien väreissä voi päästä pelaamaan aina Naisten liigaan asti.

Alumnitoimintaa naisnelikko pitää tervetulleena. Heidän mukaansa se on oikeastaan alkanut Legenda Cupista, jonne on kerätty seuran vanhoja pelaajia pelaamaan.

– Legenda Cup on ollut kiva idea. Sinne on kerätty vanhoja pelaajia. Esimerkiksi oma äitini on tavannut siellä vanhoja juniorivuosiensa tuttuja. Siellä on ollut hauskaa vaihtaa kuulumisia. Me pelaamme ja vanhemmat ovat kentän laidalla – ihan kuin ennen vanhaan!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

PK-35 Vantaa is a football club dedicated to women’s football. The women’s team competes for the Finnish championship in the Women’s League (Naisten Liiga). PK-35’s affiliate clubs are PK-35 (500 members) and Vantaan Jalkapalloseura (1500 members).

ORIGINATING FROM VYBORG

The roots of PK-35 Vantaa date back to 1935 and the city of Vyborg, where 36 footballers came together at the club’s inaugural meeting. This meeting held on 19th September 1935 elected to name the club Vyborg Football Club, or ViPK.

The club’s operations resumed in Vyborg all the way to the year 1939, at which time the club was disbanded because of the war. Operations were reinstated in Helsinki in 1948 and the club’s name was changed to Pallokerho-35 ry.

ENDING UP IN VANTAA

The men’s and women’s first teams migrated to Vantaa for the 2009 season. Since then the team’s operations have gone on in the embrace of Myyrmäki Stadium under the name of PK-35 Vantaa.

The women’s team has won six Finnish Women’s League championships and four national cups. It has also made the round of 32 in the UEFA Women’s Champions League every year that it has competed in it. The men’s teams operation ended after 2016 season.

The club’s goal is to consolidate itself as one of Finland’s leading football clubs in women’s football and to offer players a career path all the way from the minors to the first teams. PK-35 Vantaa provides excellent year-round training conditions not only for the youth already playing for PK-35 and VJS, but also for other young footballers from Vantaa and those who possess a red and black heart.

CONTACT US

CLUB

PK-35 Vantaa ry
Raappavuorentie 6, 01600 Vantaa
info@pk35vantaa.fi

WOMEN’S TEAM

Kaj Björkqvist
General Manager
+358 44 538 3447
kaj.bjorkqvist@gmail.com