Lauantaina vieraana HPS
Punamustien pelit jatkuvat lauantaina kotiyleisön edessä. Tärkeistä sarjapisteistä taistellaan pääkaupunkiseudun paikallisottelussa, kun vieraaksi saapuu Helsingin Palloseura. Ottelu pelataan lauantaina 4.7. klo 14.00 Myyrmäen stadionilla.
PK-35 Vantaa lähtee viikonlopun kierroksella sarjataulukon seitsemänneltä sijalta. Eroa Mestaruussarjaan oikeuttavaan kuudenteen sijaan on kolme pistettä, kun jäljellä on vielä neljä runkosarjaottelua. Ratkaisukierroksilla on siis jaossa tärkeitä sarjapisteitä.
Viime viikonloppu tuotti Punamustille sarjatilanteen kannalta harmillisen takaiskun. Samoista sijoituksista taisteleva IF Gnistan hyödynsi erikoistilanteensa tehokkaasti ja voitti kotiottelunsa Oulunkylässä lukemin 3–0. Sarjaotteluiden välissä PK-35 Vantaa pelasi vielä tiistaina Suomen Cupia, jossa taival päättyi tämän kauden osalta puolivälierien 1–4-kotitappioon HJK:ta vastaan.
Lauantain vierasjoukkue HPS sen sijaan majailee sarjataulukossa kolmantena. Eroa hopeasijaan on tällä hetkellä viisi pistettä ja etumatkaa neljäntenä olevaan Åland Unitediin nähden on neljä pistettä. HPS piti välimatkan ennallaan viime viikonloppuna pelaamalla Ahvenanmaalla maalittoman tasapelin. Kenties erikoisin yksityiskohta HPS:n tulossarakkeessa onkin, että vihreäpaidat ovat pelanneet kaikissa kuluvan sarjakauden tasapeleissä. Varsinaisesta tasapeliautomaatista ei kuitenkaan voida puhua, sillä sarjassa on pelattu hämmästyttävästi vain kaksi tasapeliä.
Voittoja HPS:llä on tilillään kuusi ja tappioita kaksi, jotka tulivat toukokuussa peräkkäisissä otteluissa HJK:ta ja Ilvestä vastaan. Maaleja 16 kertaa osunut HPS on tehnyt selvästi muita kärkijoukkueita vähemmän, mutta sen vastapainoksi helsinkiläisten omaan verkkoon on uponnut vain kahdeksan maalia.
PK-35 Vantaa ja HPS ovat tulleet toisilleen tänäkin vuonna tutuiksi, sillä joukkueet ovat kohdanneet jo neljästi – kahdesti Kansallisessa Cupissa, kerran harjoitusottelussa ja viimeksi toukokuun alussa sarjaottelun merkeissä. Tuolloin HPS osui Paloheinässä kertaalleen molemmilla jaksoilla voitettuaan Lotta Puolakan ja Henni Rinkisen osumilla lukemin 2–0.
PK-35 Vantaan tämän kauden paras maalintekijä on ollut kuudesti sarjaotteluissa osunut Wilma Forsblom. Toiseksi tehokkain on ollut kolme maalia viimeistellyt Minttu Pettinen. HPS:n maalit sen sijaan ovat jakautuneet tasaisesti, sillä sen parhaat liigamaalintekijät ovat kolmesti osuneet Rinkinen ja Olivia Kåhre.
Punamustien kokoonpanosta puuttuvat lauantaina varmuudella Saija Suni, Noora Uusipaikka ja Netta Koso. Tiistaina sivussa olleet Senja Salo ja Emilia Kupsanen sen sijaan palaavat jälleen kokoonpanoon.
”Suoritus kerrallaan”
– Tämän on meille kolmas peli viikkoon, joten emme ole ehtineet paljoa harjoittelemaan. Tänään saimme kuitenkin tehtyä hyvän valmistavan harjoituksen, josta jäi hyvä fiilis. Jos pystymme pitämään saman fiiliksen ja taistelutahdon myös lauantain pelissä, meillä on hyvät lähtökohdat, Remes sanoo.
– Tavoitteemme on jälleen parantaa omaa tekemistämme ja hakea mahdollisimman ehjää 90-minuuttista. Viime peleissä olemme pystyneet pelaamaan ajoittain haluamaamme jalkapalloa, mutta tasomme on ailahdellut liikaa pelien sisällä. Ne hyvät hetket antavat meille kuitenkin mahdollisuuden saada tulosta
PK-35 Vantaa kaipaa lisäpisteitä taistelussa Mestaruussarjan paikasta, mutta Remeksen mukaan joukkue keskittyy otteluun ja yksittäiseen tilanteeseen kerrallaan.
– Tärkeintä on, että keskitymme oikeisiin asioihin suoritus kerrallaan. Jos pystymme tekemään hyviä suorituksia kerta toisensa jälkeen, sen myötä voimme saada tulosta. Tulos on aina palkinto siitä, jos teemme asioita toistuvasti hyvin.
Lauantaina vieraaksi saapuva HPS on Punamustille todella tuttu vastustaja. Remes kuvailee vihreäpaitoja tasavahvaksi joukkueeksi.
– HPS taistelee vahvasti mitalista. Kyseessä on tasainen, laadukas joukkue, jonka kenties suurin vahvuus on laaja pelaajarunko. Yksittäiset poissaolot eivät näy merkittävästi heidän suoritustasossaan. HPS on myös monipuolinen ja molempiin suuntiin hyvin organisoitu joukkue. Puolustamisessa heillä on selkeä suunnitelma, jossa he vaihtelevat onnistuneesti puolimatalaa puolustusmuotoa ja aggressiivisempaa prässiä.
PK-35 Vantaa – HPS pelataan lauantaina 4.7. klo 14.00 Myyrmäen stadionilla.
Liput otteluun maksavat ennakkoon ostettuina aikuisille 12 euroa ja alennusryhmäläisille (opiskelijat, eläkeläiset, varusmiehet, työttömät ja 12–17-vuotiaat lapset) 7 euroa. Alle 12-vuotiailla lapsilla on otteluun vapaa pääsy.
Portilta ostettuina liput maksavat aikuisille 15 euroa ja alennusryhmäläisille 10 euroa.

